Тактика лікування множинної мієломи. Чому потрібно проходити високодозову хіміотерапію з Аутологічною трансплантацією? Ефективність підтримуючої терапії після трансплантації.

Спрощена та узагальнена схема лікування пацієнтів, які є кандидатами на Аутологічну трансплантацію. 
Перераховані не всі курси індукції
Трансплантація може проводитися і після 6 курсів індукції за умови досягнення часткової або повної відповіді

Скорочення

VCd - бортезоміб, циклофосфамід, дексаметазон
VRd - бортезоміб, леналідомід, дексаметазон
Dara-VCd - даратумумаб, бортезоміб, циклофосфамід, дексаметазон
Dara-VRd - даратумумаб, бортезоміб, леналідомід, дексаметазон
OS - загальна виживаність
PFS - безрецидивна виживаність

Високодозова хіміотерапія з Аутологічною трансплантацією стовбурових клітин від моменту впровадження 1983 року і до наших днів залишається золотим стандартом лікування множинної мієломи

Взято з статті: Robert A. Kyle, S. Vincent Rajkumar; Multiple myeloma. Blood 2008; 111 (6): 2962–2972. doi: https://doi.org/10.1182/blood-2007-10-078022
Посилання: https://ashpublications.org/blood/article/111/6/2962/24148/Multiple-myeloma

Одним з перших досліджень, що показало ефективність високодозової хіміотерапії, ще до епохи інгібіторів протеосом (Бортезоміб, Карфілзоміб та та ін) та імуномодуляторів (леналідомід, помалідомід та ін) є дослідження 1996 року - A Prospective, Randomized Trial of Autologous Bone Marrow Transplantation and Chemotherapy in Multiple Myeloma.

Пацієнти, які отримали високодозову хіміотерапію з аутологічною трансплантацією( на той час це мелфалан 140мг на квадратний метр площі тіла плюс опромінення всього тіла 8 Грей) у порівнянні з звичайною терапією показують значну перевагу першого підходу в лікуванні пацієнтів. Відсоток відповіді на лікування серед тих, хто отримував високі дози, досягав 81%, тоді як у стандартної терапії цей показник склав 57%. Зокрема, у групі високодозової терапії спостерігалося більше повних відповідей (22% проти 5%) та дуже добрих часткових відповідей (16% проти 9%).

Крім того, п’ятирічна виживаність без прогресування захворювання також була кращою для пацієнтів з високодозовою терапією (28% проти 10%), як і загальна виживаність (52% проти 12%). При цьому рівень смертності, пов’язаної з лікуванням, залишався однаковим в обох групах.

Ефективність застосування режиму VCd та підтримуючої терапії після трансплантації дуже добре показує дослідження Real-world results of autologous stem cell transplantation in newly diagnosed multiple myeloma: a report from the Canadian Myeloma Research Group database:

Дослідження на основі канадської бази даних показало, що медіана виживання без прогресування (PFS) у пацієнтів після однієї трансплантації становила 35,4 місяця, а загальна виживаність (OS) — 126 місяців. Пацієнти, які отримували підтримуючу терапію на основі леналідоміду, досягли ще кращих результатів — медіана PFS 53,7 місяця, а OS — 159 місяців. Це підкреслює важливість підтримуючого лікування для покращення довготривалих результатів.

Ефективність підтримуючої терапії після Аутологічної трансплантації стовбурових клітин
Підртимуюча терапія - леналідомід з або без гормонів (преднізолон, дексаметазон)

Взято з статті: Côté, J., LeBlanc, R., Mian, H. et al. Real-world results of autologous stem cell transplantation in newly diagnosed multiple myeloma: a report from the Canadian Myeloma Research Group database. Blood Cancer J. 13, 137 (2023). https://doi.org/10.1038/s41408-023-00905-8

Посилання: https://www.nature.com/articles/s41408-023-00905-8#citeas

Стаття 2022 року Impact of Induction With VCD Versus VRD on the Outcome of Patients With Multiple Myeloma After an Autologous Hematopoietic Stem Cell Transplantation порівнювала курси індукції VCd проти VRd з наступною трансплантацією та підтримуючою терапією леналідомідом.

Після проведення трансплантації у пацієнтів, що лікувались схемами VCd та VRd, спостерігалося покращення відповіді на основне захворювання: 20% у групі VCd та 32% у групі VRd. Хоча ці показники не були статистично значущими, використання підтримуючої терапії леналідомідом мало помітний вплив. У групі VCd відповідь поглибилася до 34%, а в групі VRd — до 54%, що вже було статистично значущим.

Аналіз виживаності показав подібні результати між двома групами. Медіана виживання без прогресування (PFS) становила 48,7 місяця для VCd та 44,6 місяця для VRd (p = 0.858). П’ятирічна виживаність без прогресування становила 38.1% для групи VCd та 40.7% для VRd.

Що стосується загальної виживаності (OS), медіана становила 103.8 місяця для групи VCd та 101.7 місяця для VRd (p = 0.891). П’ятирічна загальна виживаність склала 76.9% у групі VCd та 74.6% у VRd. Це свідчить, що обидві схеми є ефективними з точки зору довгострокової перспективи.


Висновки

Пацієнти в Україні тепер мають доступ до лікування першої лінії терапії для множинної мієломи, яке відповідає світовим стандартам. Це сприяє подовженню тривалості життя пацієнтів і значному періоду без рецидивів. Завдяки впровадженню пілотного проекту стала доступною високодозова хіміотерапія та трансплантація стовбурових клітин, що значно наблизило Україну до передових світових методів лікування онкологічних захворювань. Важливим етапом у лікуванні є також підтримуюча терапія, зокрема на основі леналідоміду, яка допомагає покращити довгострокові результати та знизити ризик рецидиву хвороби.

Цей прогрес є важливим кроком для покращення якості життя пацієнтів з множинною мієломою в Україні, та наближає медицину до світових стандартів лікування.

Посилання:

Міжнародна фундація множинної мієломи - перелік всіх препаратів які застосовуються в лікуванні множинної мієломи

Next
Next

Чи безпечно бути донором кісткового мозку?